Klubtøj

klubtoj 2019 1

Vi har et stort udvalg af klubtøj til meget rimelige priser.

Læs mere

Klubblad

klubblad-225x100

Hos RIF Cykelmotion har vi haft vores eget klubblad. Se dem i arkivet.

Læs mere

Rejs med Cykelmotion

rejser-225x100

Vi har en del år arrangeret ture til Frankrig.

Læs mere

Løb og aktivitets kalender

loebskalender

Der er masser af løb og aktiviteter i kalenderen for 2019. 

Læs mere

formandens indlag 225x175

Det er allerede blevet 1. marts, foråret bør være på vej, så vi igen kan komme på landevejen til nye cykeloplevelser i Rønnede I.F. Cykelmotion. Jeg kan se, at størsteparten af vores medlemmer fra udgangen af 2015 har valgt at forny deres medlemskab for 2016, samt at nogle nye allerede nu har meldt sig ind. Velkommen til ALLE. Dem der ikke p.t. har fornyet medlemskabet, må meget gerne gøre det, der er plads til alle.

Eventuelle læsere af vores klubblad, der ikke er medlem, er meget velkom-ne til at kontakte mig for en snak om et medlemskabs fordele. Du kan også bare møde op til vores træningsture, så skal vi nok finde ud af, hvilket hold du passer ind på.

Det er snart tid til, at vi igen skal cykle tirsdag og torsdag aften - tirsdag den 29. marts 2016, kl. 18.00 er den første aftentræningstur. Jeg håber, gamle som nye medlemmer er parate til at komme i gang med aftenturene, og jeg håber, I møder talstærkt op. Det er godt at komme med fra sæsonstart, så man bygger formen op sammen, det giver de bedste fælles oplevelser om-kring det at kunne følge med.

I ”vinter” har der ikke været så mange aktive på MTB som andre år, hvor-imod en del har valgt at fortsætte på raceren, da vejret ikke har budt på så meget sne og is som tidligere år. Jeg tror, en del flere end tidligere år, har benyttet sig af muligheden for at gå til spinning. Spinning og diverse former for styrketræning er jo også en god måde at holde sig i gang på.

Vi afholdt vores generalforsamling midt i februar, der var mødt rigtig mange medlemmer op. Generalforsamlingen blev som sædvanlig afviklet i god ro og orden - godt styret af dirigenten Vagn Pedersen. På side 2 i klubbladet kan du se den nye bestyrelses sammensætning, der er dog ingen ændringer i forhold til den gamle bestyrelse, da alle på valg var villige til genvalg, og der ingen modkandidater var. Tak for tilsagn fra dem der fortsætter i bestyrelsen. Bestyrelsens beretning kan ses andet sted i klubbladet. Sædvanligvis havde vi et indlæg efter generalforsamlingen, hvor vi også i år havde fået et af vores medlemmer, Carsten Larsen, til at komme og for-tælle om sin og Anette's deltagelse i Team Rynkeby, Næstved's forbere-delse og tur til Paris i 2015.

Det havde ikke helt været den forventede succes, da tilrettelæggelse og afvikling bestemt ikke levede op til deres forventninger, men sådan kan der desværre være så meget. Carsten gør det meget i store personlige udfordringer. I 2013 og 2014 del-tog han i Ironman, Copenhagen i flotte tider, og i 2015 deltog han i Vasa Løbet på ski, og har netop gennemført "Vasa Løbet 2016 - åbent spor" (en slags forpremiere) i en tid, der var hele 3 timer bedre end 2015. Den bedre tid i år skyldes bedre sne og spor, oplyste Carsten, men jeg syntes, det er svært at forholde sig til tidsforskellen, bedre forberedelse kan også være en faktor!!

Vagn Pedersen var lykkens gud(inde), da han trak lod mellem dem, der har leveret indlæg til klubbladet i 2015 - antallet af skribenter er på højde med 2014, rigtig flot. Jeg er på klubbens vegne, og især for klubbladets fremtids skyld, meget glad for, at så mange tager sig tid til at indvie os i deres oplevelser m.v. Tak til alle, der har sendt indlæg til klubbladet. Vinderen blev i år Ingelise Bøgard - tillykke med det. Jeg håber, den flotte trend fortsætter, så der i 2016 kommer endnu flere indlæg. Rita skal nok få plads til dem. Her er det også på sin plads at nævne, at selv om du tidligere har leveret et eller flere indlæg, må du meget gerne komme med nye indlæg, der er bestemt ingen begrænsninger.

Preben Würtz tager også i 2016 imod tilmeldinger til de foreløbigt udvalgte løb - du skal blot sende Preben en mail om de løb, du ønsker at deltage i. Jeg vil meget kraftigt opfordre dig til at se løbskalenderen igennem, tilmel-de dig SENEST den dag Preben har sat som sidste tilmeldingsdag, og så indbetale det beløb der står i løbskalenderen. Preben har en konto i Møns Bank, så du kan overføre startgebyrerne elektronisk, det gør det lettere for alle parter. Hvis alle sørger for at tilmelde sig rettidigt, har vi en større chan-ce for, at Preben også i de kommende sæsoner vil stå for tilmeldingerne. Såfremt der er andre løb, du kan foreslå, vil jeg opfordre dig til at henvende dig til Preben, så vi kan få flere løb i løbskalenderen fremover.

Som nævnt ovenfor er der snart sæsonstart på raceren, og jeg håber, det i 2016 bliver muligt, at der de fleste træningsdage er nogen til alle 5 hold. Det er mit håb, at nuværende medlemmer fortsat stiller sig til rådighed og hjælper med til at sluse nye medlemmer ind på det/de rette hold. Jeg hå-ber, du stadig har lyst til at være med til at løfte i samlet flok, så vi kan hjæl-pe eventuelle nye medlemmer såvel som nuværende medlemmer rundt i samfundet, så alle får nogle gode cykeloplevelser.

Jeg ønsker nye som gamle medlemmer velkommen til en ny stor sæson i Rønnede I.F. Cykelmotion.

Rønnede, den 1. marts 2016
Formanden


 

Cykelmotion artikler

Cykelmotion aktivitets kalender Cykelmotion aktivitets kalender søndag, 2. februar 2020 Se den nye aktivitetskalender for februar 2020 til maj 2020. Læs mere
Generalforsamling 2020 Cykelmotion lørdag, 25. januar 2020 Indkaldelse til: Ordinær generalforsamling Mandag den 17. februar 2020 kl. 19.00 i lokalet på 1. sal i Rønnedehallen                  Dagsorden: Valg af stemmetællere... Læs mere
Referat generalforsamling 2019 Cykelmotion onsdag, 20. marts 2019 Rønnede I. F. Cykelmotion Referat af generalforsamling den 18. februar 2019  Valg af stemmetællere og dirigent. Knud bød velkommen og Bjarne og Marianne blev valgt til stemmetællere og Vagn Pedersen blev valgt til dirigent. Vagn Pedersen... Læs mere
Bestyrelsens beretning 2019 cykelmotion tirsdag, 19. marts 2019 Bestyrelsens beretning til generalforsamlingen mandag den 18. februar 2019 Så er det igen blevet tid for vores årlige generalforsamling i Rønnede I.F. Cykelmotion, og bestyrelsen aflægger følgende beretning. Klubben har i 2018 haft 94 medlemmer,... Læs mere
Afslutningskomsammen 2018 cykelmotion Afslutningskomsammen 2018 cykelmotion mandag, 15. oktober 2018 Cykelmotion afholder sin afslutningskomsammen lørdag d. 17. november. Husk at tilmelde dig. Læs mere
Madpakketur 2018 Madpakketur 2018 torsdag, 9. august 2018 Læs mere
Cykelmotion bestyrelsens beretning Cykelmotion bestyrelsens beretning tirsdag, 13. marts 2018 Bestyrelsens beretning til generalforsamlingen mandag den 19. februar 2018 Nok engang er tid for vores årlige generalforsamling i Rønnede I.F. Cykelmotion, og bestyrelsen aflægger følgende beretning. Klubben har i 2017 haft 101 medlemmer, der... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 1 - 2018 Cykelmotion formandens indlæg nr. 1 - 2018 torsdag, 1. februar 2018 Vi er fremme ved nok et årsskifte, der er gået endnu et år, og vi går ind i 2018, som er klubbens 26. år, og jeg ønsker jer alle ET RIGTIG GODT NYTÅR Jeg håber, vi får rigtig mange gode og hyggelige cykelture i 2018. Rønnede I.F. Cykelmotion... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 5 - 2017 Cykelmotion formandens indlæg nr. 5 - 2017 mandag, 16. oktober 2017 Så er endnu en racersæson ved at være slut. Det har været en rigtig dårlig eftersommer, ikke særlig varmt og med rigeligt regn, så det har næsten væ-ret som mange andre efterår. Lad os håbe, at der i hvert fald i oktober er mulighed for,... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 4 - 2017 Cykelmotion formandens indlæg nr. 4 - 2017 torsdag, 17. august 2017 Så sidder jeg igen og skriver formandens indlæg. Vi er allerede kommet ”over på den anden side”, dagene bliver kortere og kortere, uden det sådan rigtig har været sommer. En dag en gang imellem er det ok, og... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 3 - 2017 Cykelmotion formandens indlæg nr. 3 - 2017 fredag, 28. april 2017 Vi er kommet godt i gang med en ny sæson, men det kan godt være vi er kommet en måned for tidlig i gang, sådan føles vejret i hvert fald for der er ikke rigtig skiftet fra vinter til forår, der er i hvert fald stadig nattefrost og kolde aftner.... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 2 - 2017 Cykelmotion formandens indlæg nr. 2 - 2017 søndag, 19. marts 2017 Så er vi gået ind i forårsmåneden marts, og vi skal på landevejen igen. Da vi jo ikke har haft noget videre vinter, har der været gode muligheder for at holde formen lidt ved lige, så vi er klar til nye cyk... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 1 - 2017 Cykelmotion formandens indlæg nr. 1 - 2017 fredag, 20. januar 2017 Nu er vi igen fremme ved et årsskifte, vi er kommet igennem endnu et år, og går ind i 2017, som er klubbens 25. år. Jeg vil ønske jer alle ET RIGTIG GODT NYTÅR og håber, vi får rigtig mange gode og... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 5 - 2016 Cykelmotion formandens indlæg nr. 5 - 2016 mandag, 24. oktober 2016 Nok en racersæson er ved at være slut. Det har været en fantastisk eftersommer med dejligt varmt vejr, sol og relativ let vind. Ikke lige det vi er vandt til i DK. Nu ser det til gengæld ud til, at der er vejrskifte i luften,... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 4 - 2016 Cykelmotion formandens indlæg nr. 4 - 2016 fredag, 15. juli 2016 Så er vi kommet til sommerferiemåneden, ikke fordi man kan se det på vejret, det er ikke voldsomt varmt, men heller ikke koldt. Meget fugtigt, nogle dage MEGET fugtigt, sådan rigtig dansk sommer. Nå, vi skal nok ikke klage,... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 3 - 2016 Cykelmotion formandens indlæg nr. 3 - 2016 mandag, 2. maj 2016 En ny cykelsæson er begyndt med et relativt koldt og ustabilt vejr, hvilket også kan ses på fremmødet. Det betyder, at mange af os kommer lidt senere sæsonmæssigt i gang, eller vi har i hvert fald ikke lige så... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 2 - 2016 Cykelmotion formandens indlæg nr. 2 - 2016 fredag, 11. marts 2016 Det er allerede blevet 1. marts, foråret bør være på vej, så vi igen kan komme på landevejen til nye cykeloplevelser i Rønnede I.F. Cykelmotion. Jeg kan se, at størsteparten af vores medlemmer fra udgangen... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 1 - 2016 Cykelmotion formandens indlæg nr. 1 - 2016 søndag, 24. januar 2016 Jeg ved ikke, hvordan det er sket, men vi har slidt endnu et år op, og vi skal ændre til 2016. Vi går ind i klubbens 24. år, og jeg vil ønske jer alle - et rigtig godt nytår - og jeg håber, vi får rigtig... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 5 - 2015 Cykelmotion formandens indlæg nr. 5 - 2015 onsdag, 4. november 2015 Så går nok en racersæson på hæld, det er ved at være tid til, der skal køres på MTB eller vinterracer. Det relativt gode efterårsvejr har heldigvis gjort det muligt at cykle de fleste træningsdage,... Læs mere
3 gange Mount Ventoux på samme dag 3 gange Mount Ventoux på samme dag fredag, 4. september 2015 De 3 bjerggeder - Alex, Jan og Flemming. En stor del af Rønnede I.F. Cykelmotion er i Provence i frankrig her i starten af september. 3 friske fyre fra klubben tog forleden dag en tur op af Mount Ventoux. Ikke blot én gang op og ned,... Læs mere

 

Cykelmotion artikler 2014

Cykelmotion formandens indlæg nr. 5 - 2014 Cykelmotion formandens indlæg nr. 5 - 2014 tirsdag, 21. oktober 2014 Nok en gang i klubbens historie er vi kommet til det tidspunkt, hvor en racersæson er ved at være slut. Heldigvis en sæson vi kan se tilbage på som en rigtig god sæson. Det er blevet tid til at gå til spinning for en dels vedkommende. Dem der har... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 4 - 2014 Cykelmotion formandens indlæg nr. 4 - 2014 mandag, 11. august 2014 Vi har haft et forrygende godt cykelvejr i rimelig lang tid, så det er MEGET svært at finde undskyldninger for ikke at komme ud at cykle på fællestræningsdagene.   Måske som en følge af det gode vejr er der et flot fremmøde på alle tr... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 3 - 2014 Cykelmotion formandens indlæg nr. 3 - 2014 tirsdag, 10. juni 2014 Det har været et rigtig godt cykelforår, hvor det har været muligt at cykle stort set på hver eneste fællestræningsdag uden at komme hjem og være gennemblødt og meget kold. Temperaturen har været pænt over plus i lang tid, jeg har allerede set... Læs mere
Cykelmotion - omtale i Faxe Bugten Cykelmotion - omtale i Faxe Bugten fredag, 11. april 2014 Vi havde besøg af Thorkild Kraft fra Faxe Bugten tirsdag d. 8/4-2014, og han har taget billeder af os og skrevet en artikel om klubben. Nu er landevejs sæsonen for alvor i gang, og vi ser frem til mange gode træningstimer sammen. Læs mere
Cykelmotion - fotografering Cykelmotion - fotografering onsdag, 2. april 2014 Så er det tid for den årlige fotografering, jeg håber vi bliver rigtig mange, så det er bare at møde frem på dagen, der er - tirsdag, den 8. april 2014  -  kl. 18.00 Torkild Kraft fra Faxe Bugten kommer, så husk  vi kommer naturligvis... Læs mere
Cykelmotions MTB afslutning Cykelmotions MTB afslutning mandag, 24. marts 2014 RIF Cykelmotion holdt afslutning på MTB sæsonen på møns klint i søndags d. 23. marts 2014. Efter en nat med en del regnvejr var det heldigvis tørt og fint vejr om søndagen. Dagen startede fint med morgenkaffe og et stykke kage inden vi begav... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 2 - 2014 Cykelmotion formandens indlæg nr. 2 - 2014 mandag, 3. marts 2014 Nok et klubblad skal i trykken, det skal ud til klubbens medlemmer, med lidtinformation om, hvad der skal/vil ske i den kommende tid i klubbens regi. Igen i år kan vi konstatere, at der allerede er en pæn tilgang af nye medlemmer, men må også samtidig... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 1 - 2014 Cykelmotion formandens indlæg nr. 1 - 2014 mandag, 30. december 2013 Så er der igen gået et år, og det er tid til at tage hul på et nyt - nu skriver vi snart 2014 - klubbens 22. år - i den anledning vil jeg indlede formandens indlæg med at ønske jer alle et rigtig godt nytår og på gensyn til nogle hyggelige... Læs mere
Kalender 2014 Kalender 2014 torsdag, 5. december 2013 Løbskalender 2014   FEBRUAR    Dato Løb / Arrangement Bemærkning Tilmelding Pris Kr.           Søndag d. 16. februar Rundt om Næstved MTB - Næstved 17 eller 2 x17... Læs mere

 

Cykelmotion artikler 2013

Cykelmotion formandens indlæg nr. 5 - 2013 Cykelmotion formandens indlæg nr. 5 - 2013 mandag, 30. september 2013 Sæsonen 2013 lakker mod enden, en del er begyndt at gå til spinning midt i ugen, men alle/mange er stadig ude at køre om søndagen. Vi må nyde det relativt gode vejr, mens vi kan. Vi er heldigvis sluppet for frost endnu. Her ved udgangen af oktober... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 4 - 2013 Cykelmotion formandens indlæg nr. 4 - 2013 tirsdag, 6. august 2013 Så kom sommeren endelig, det har været ret stabilt den sidste tid, og det ser lovende ud i den nærmeste fremtid. Desværre havde klubben et kedeligt uheld forleden, vi var 4, der kom en del til skade. Der har været enkelte uheld tidligere men ikke... Læs mere
Cykelmotion formandens indlæg nr. 3 - 2013 Cykelmotion formandens indlæg nr. 3 - 2013 torsdag, 13. juni 2013 Nu er det endelig blevet rimeligt vejr til at cykle i, men dog stadig meget koldt, frost om natten her op til 1. maj 2013, det er ikke særlig normalt. Nå, men vi må bare tage ekstra tøj på, så går det jo nok. Vind er der også nok af, men det er... Læs mere

Rejs med cykelmotion

Frankrig Frankrig Klubben har siden 2001 arrangeret en årlig cykel- og vintur til Frankrig. Disse ture har hvert år været et tilløbsstykke og vi er hver gang kommet hjem med en masse gode cykeloplevelser. Nogle af vores medlemmer arrangerer også ture til Hartzen... Læs mere
Mallorca Mallorca I 2008 opstod idéen om en forårstur til Mallorca, for at pifte forårstræningen lidt op. Det var en succes, som nu er blevet en tradition. Hvert år i uge 18 flyver vi til de varme himmelstrøg, og nyder at kunne cykle uden først at skulle pakke... Læs mere

 

Cykelmotion billeder

Kontakt os

4683 Rønnede
Telefon: 27 95 35 16
CVR: 76402752

Tilmelding og betaling

 
Vi modtager følgende kort ved online betaling.
 
dankort
Du er her: Home Afdelinger Idrætsgrene Cykelmotion Artikler Artikler 2015 Cykelmotion formandens indlæg nr. 2 - 2016